1945 K&F© Lap Steel – Leo Fender po raz pierwszy

Michael John Simmons / The Fretboard Journal

W 1944 r. Doc Kaufman, projektant instrumentów u Rickenbackera, i Leo Fender, elektro-mechanik (specjalizujący się w radiach i gramofonach), otrzymali patent na nową konstrukcję przetwornika, przeznaczonego dla „lap steel”. W 1945 roku założyli K&F Manufacturing i rozpoczęli produkcję. Kiedy w 1946 r. Kaufman opuścił raczkującą firmę, zmieniono nazwę na Fender Electric Instruments i jak to mówią …the story begins.

Instrument widoczny poniżej, powstał w roku 1945 (może 1946) i nosi numer seryjny 346. Korpus wykonano z mahoniu i namalowano progi, a siodełko to sprytnie wygięta aluminiowa blacha („headplate”). Tak proste rozwiązanie Leo Fender zastosował również, kiedy tworzył swoją pierwszą „solid body electric guitar”.

Przetwornik użyty w K&F Lap Steel, (w którym struny przechodzą przez magnes w sposób, który przypomina „podkowę” Rickenbackera), brzmi bardzo bogato i ciepło – jednak wymiana strun to prawdziwy koszmar. Kiedy Leo Fender został „sam” porzucił ten projekt i doprowadził do stworzenia prostych przetworników typu single-coil (!), które znamy (i tak bardzo kochamy) do dziś.

Gitary K&F są bardzo rzadkie, a ten egzemplarz wydaje się być w dobrej formie i oryginalnym stanie (z wyjątkiem wymienionych maszynek).

1.995 dolarów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: