1940 (ca.) Les Paul i jego „The Log”

Les Paul Official / Internet / Valhalla

Na początku lat ’40, jazzowo-countrowy gitarzysta Les Paul „wyczuł” doskonale znaczenie zelektryfikowanej gitary akustycznej, zwłaszcza gdy grała w wielkich zespołach jazzowych.

Wiedział też, że pusty w środku korpus miał jedną poważną wadę – sprzężenia zwrotne. Ponieważ były to przetworniki, które wykonywały „całą pracę”, doszedł do wniosku, że nie muszą być one montowane na gitarze akustycznej. Aby potwierdzić swoje przemyślenia zbudował „coś”, co nazwał „The Log”. Jak się przyjrzeć dokładnie, nazwa oddaje dokładnie to co widzimy…:)

Pierwsza wersja „The Log” to prawdziwa chałtura, czego dowodem była reakcja publiczności. Paul wspomina – „To najgorsze cholerstwo jakie słyszeli – it was the dog of dogs.”

Następnym krokiem było przekształcenie prymitywnego „dziennika” w to, co widać na zdjęciu – „ukrywając” sosnowy blok drewna o przekroju 4×4 cala w konwencjonalnym akustycznym korpusie.

Zdjęcie John Peden, dzięki uprzejmości Country Music Hall of Fame

Les Paul pokazał „The Log” firmie Gibson w 1946 roku, jednak potentat nie miał zamiaru wkroczyć na rynek gitar z „pełnym” korpusem. Dopiero w 1952 r., prawdopodobnie na fali sukcesu fenderowskich modeli „Esquire” i „Telecaster”, Gibson wprowadził słynny po dziś dzień model „Les Paul”.

Otagowane , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: