1935 Electro String (Rickenbacker©) Bakelite Solidbody

Retro Fret

„Rickenbacker Electro Spanish Model Solid Body Electric Guitar” (1935), wyprodukowany w Los Angeles, numer seryjny # B 88, korpus i gryf wykonany z prasowanego Bakelitu, oryginalny twardy futerał z czarnego Tolexu.

Jest to szczególnie dobry przykład jednej z najbardziej ciekawych historycznie amerykańskich gitar, jakie kiedykolwiek zbudowano. „Electro Spanish” jest uważana za pierwszą „komercyjną” gitarę elektryczną. Wprowadzona do produkcji w 1935 roku, w tym samym czasie, co słynna „Bakelite Model B Electro Hawaiian Guitar”, nie była już tak udana, i produkowano ją przez kilka lat w ograniczonej ilości. …Chociaż w tym samym okresie „Rickenbacker” oferował już kilka wersji drewnianych, to prezentowany model był ich najbardziej radykalną, najwcześniejszą i najczystszej próby „Solid Body Fully Electric Spanish Guitar”.

Co ciekawe, kilka lat po zakończeniu współpracy Leo Fendera z Kauffmanem (twórca systemu vibrato), ten pierwszy wprowadził do swojego „Broadcastera” kilka „patentów” z „Electro Spanish” – w tym śruby mocujące gryf do korpusu, sytem przekładania strun przez korpus, i sposób montowania bridgeowego przetwornika. Tak więc, „Electro Spanish” śmiało może być postrzegane jako protoplasta całej „kalifornijskiej rodziny” gitar typu „solid-body”.

Poniższy egzemplarz jest wyjątkową, wczesną wersją – z numerem pierwszej serii. Posiada jeden potencjometr głośności z ośmiokątną gałką i gniazdo wyjściowe od strony basowej struny. Korpus wykonany z czarnego bakelitu posiada pięć wnęk udekorowanych chromowaną blachą oraz stały aluminiowy mostek. Struny przekładane są przez korpus (od spodu) i wychodzą tuż za mostkiem przez wyprofilowany blok. Magnes w kształcie podkowy „zawija” się nad strunami i ma „słynną przedwojenną” szerokość 1.5″. Numer patentowy w postaci wypukłych liter (Patent 1881229) umieszczony jest  na korpusie pod mostkiem. Okrągły gryf połączony jest z korpusem w okolicy XIV progu za pomocą dwóch dużych śrub. Posiada 23 progi, które wraz z siodełkiem było integralnie formowane z chwytnią. System kluczy, to klasyczne 3+3 na chromowanych listwach „Grovers” z metalowymi guzikami. Posiada metalową tabliczkę znamionową z liternictwem w starym stylu – „Rickenbacher Electro, Los Angeles”.

„Electro Spanish” są znacznie rzadszymi okazami o bardziej znanych wersji „Hawaiian”. W swojej konstrukcji wykorzystują niektóre te same komponenty, ale posiadają inne korpusy i gryfy. Dosłownie kilku muzyków miało okazję zagrać na jednym z istniejących egzemplarzy. Podczas, gdy niektóre z cech konstrukcyjnych tych „wynalazków” wydają się teraz bardzo niewygodne (szczególnie bakelitowe progi czy krótka menzura) zdumiewającym jest fakt, że te małe instrumenty tak dobrze brzmią. Kombinacja ciężkiego bakelitowego korpusu i „podkowiastego” przetwornika wytwarzała ekstremalnie silny i bardzo śpiewny sygnał uważany przez „steel” gitarzystów za unikatowy wśród instrumentów z grupy „Electro Spanish”.

Choć dziś, „Electro String (Rickenbacker©) Bakelite Solidbody” postrzegana jest przede wszystkim jako obiekt muzealny, to pozostaje ona – może lekko ekscentrycznym – ale wspaniałym instrumentem muzycznym.

Długość całkowita: 32 7/16 cala (82.4 cm), szerokość: 9 1/4 cala (23.5 cm) w najszerszym miejscu, grubość/wysokość: 1 3/4 cala (4,4 cm.) w okolicach przetwornika, długość skali: 22 1/2 cala (572 mm.), szerokość siodełka: 1 3/4 cala (44 mm).

4.250 dolarów.

Otagowane

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: