Mod: Stratocaster© Master Tone

Premier Guitar – Dirk Wacker 

Stratocaster© Master Tone / Master Volume

Historia tego moda jest trochę śmieszna. Wprowadzony przez Fendera w 1981 roku (seria Bullet) spowodował, że druga barwa poszła na emeryturę, a jackowe gniazdo przeniesiono na pickguard (zamias ostatniego potencjometru). Oczywiście powodem było cięcie kosztów, ale jakiś czas później właśnie ta konfiguracja stała się bardzo popularna. ‚Super Strats’ – bo tak nazwano to rozwiązanie – zastosowany został w późnych latach osiemdziesiątych przez inne renomowane firmy, takie jak Ibanez czy Kramer… W skrócie, jest to standardowa konfiguracja Telecaster, ale z trzema przetwornikami i 5-pozycyjnym przełącznikiem. Więc dlaczego ktoś chce tę konfigurację do Stratocastera? Istnieje kilka powodów:

  1. w celu uproszczenia układu kontroli
  2. w celu ‚upiększenia’ gitary, np. gdy instrument posiadał piękny top
  3. aby zrobić miejsce dla innego moda
  4. do zmniejszenia ogólnego obciążenia układu – z jednym potencjometrem mniej (250k lub 500k) jest mniejsze obcinania wysokich tonów (np. by zrównoważyć ciemnobrzmiące instrumenty), idealne rozwiązanie przy stosowaniu długiego kabla
  5. by zaoszczędzić pieniądze, gdy buduje się budżetowego Strata.

W „bulletach” z dwoma przetwornikami zastosowano przełącznik 3-pozycyjny.

Mam Stratocastera z Master Tone Configuration, który ma dodatkowy przetwornik piezo… Zamiast drugiej barwy mam głośność piezo, co pozwala mi zachować klasyczny wygląd.

Elektronicznie, ta modyfikacja nie jest trudna. Jeden potencjometr mniej i kilka drobnych różnic w kabelkach. Można się jedynie zastanowić jakiej wartość potencjometry zastosować (250k, 500k lub 1Meg).

Poniżej dwa „bullety” z oryginalnym systemem „Master Tone” i… (John Cruz) Fender Custom Shop Master Design 1963 Relic Stratocaster (!)

Otagowane ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: